جولان متخصان بی تخصص در فضای مجازی!

 جولان متخصان بی تخصص در فضای مجازی!

متخصان بی تخصص

شبکه اجتماعی یا حضور غیر فیزیکی افراد در یک محل مجازی است. شیوه زندگی روزمره افراد را تا حدود قابل ملاحظه‌ای تحت تأثیر قرار داده است.اینستاگرام به عنوان یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی در دنیا شناخته می‌شودبا پیشرفت تکنولوژی و همه‌گیر شدن گوشی‌های هوشمند، دسترسی افراد به شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام  و شبکه های اجتماعی روز افزون شده است.

فرار  از خود واقعی 

شبکه های اجتماعی از جمله اینستاگرام به  یکی از باید‌های زندگی افراد جامعه با گرایش‌ها، باورها و اعتقادات گوناگون تبدیل  شده است . این شبکه اجتماعی به ظاهر بی‌خطر و سرگرم کننده ، مشکلات عدیده ای در جامعه ایجاد کرده و همچنان زیر لایه های پنهانی در خواب  است .  اینستاگرام به گونه ای  در ذهن‌ها شکل گرفته که شخصی پست‌هایش لایک بیشتری دریافت می‌کند، از اعتبار اجتماعی بالاترو حتی علمی تر  برخوردار است  .این شبکه به  اندازه‌ای بر روی ذهن کاربران تاثیر گزار است که بسیاری  از شخصیت های واقعی خودشان فاصله و به نوعی از ان  فرار می کنند.  

کووید ۱۹ و دلالان متخصص

شیوع جهانی بیماری کرونا ؛ باعث شده مردم با هر سطح سواد و اطلاعات ،کالاهای اساسی و حتی پزشکی خود را از طریق اینترنت تهیه کنند .بسیاری بر این باورند که استفاده مفید از قرنطینه کرونا و خانه‌نشینی موجب افزایش خلاقیت افراد شده و ما دارای متخصاصان بی تخصص پزشکی هم شده ایم.

 

پزشکان اینستاگرامی 

در زمان قرنطینه کرونا، شرایط به گونه‌ای است که بسیاری از کسب و کارها بر روی بستر دیجیتال از جمله اینستاگرم در حال شکل گرفتن است و سعی می‌کنند که عدم امکان فعالیت فیزیکی  و نداشتن هزینه  های آن را با حضور بیشتر در فضای مجازی جبران کنند.پزشکان اینستاگرامی که هر ساعت برای انواع بیماری های بدن نسخه های رنگی و متخصصانه  پست می کنند . اما با چه تخصصصی ؟ خانم یا آقایی  که ی در عرض یک  شب و یک ساعت متخصص انواع بیماری ها ی بدن می شوند و بدتر از آن دارو شناسی خود را  به رخ کاربران می کشند و داروهای دست ساز خود را با قیمتی گزاف به خورد کاربران  میدهند. و این زنگ هشداری.برا ی جامعه ای که فرهنگ  استفاده درست  از فضای مجازی را اموزش ندیده است . فضای مجازی با وجود تمام خوبی ها و تمام منافع، با توجه به بیکران بودن آن و نیاز به سواد اطلاعاتی بالا در صورت نبود شایستگی ها از تهدیدهای بسیار جدی هم برخوردار است و ما از همین حالا باید نسبت به آن هوشیار باشیم.

نتیجه گیری

متخصصان فرهنگی ما باید  به عنوان مشاورانی امین و  کارآزموده به فرهنگ استفاده  از فضای مجازی  خانواده ها کمک کنند. برای جلوگیری از تبدیل شدن تهدیدهای احتمالی فضای مجازی برای همه مخاطبین  به آسیب های واقعی لازم است اقداماتی در دستور کار مسولان آموزش و پرورش و خانواده ها  و متخصصین  فرهنگی قرار گیرد.

ادعاهای پزشکی  با شیوع کرونا همواره وجود دارد.. این افراد مدعی، منافع خاصی دارند یا از مشکلات روحی و روانی رنج می‌برند. در مورد مواد دارویی، اعم از شیمیایی یا طبیعی و مدرن یا سنتی، مهم این است که ما چرا پذیرفتیم و به گونه ای آن شخص را قبول داریم که حتی مشاوره هم میگیریم.

نکته جالب در این میان تغییر فرم و هویت سلبریتی‌ها  و هنرمندان در این مدت است. برخی از سلبریتی‌های سینمایی، موسیقی و.. تبدیل به بلاگرهای مطرح فضای مجازی می‌شوند. یک شب دکترای تغذیه و دارویی خود را به رخ مخاطبان می کشند. آنها برای حفظ نام و چهره خود در صدر توجه عمومی دست به کارهای عجیب و غریبی می‌زنند. بیان رخدادهای زندگی شخصی از جمله ازدواج‌، طلاق، خشونت‌های خانگی و… از یک سو و ایراد سخن‌ها و اظهارنظرهای جنجالی درباره برخی دیگر از چهره‌های معروف از سوی دیگر به دستمایه بسیاری از سلبریتی‌های جدید برای بقا تبدیل شده است. در واقع سلبریتی‌های هنری در حال تبدیل شدن به بلاگرهای معروف اینستاگرامی هستند.

درآمد های  میلیونی 

هدف اصلی  متخصان بی تخصص مشهور شدن و رسیدن به درآمد چند صد میلیونی است

که در شرایط کنونی  کرونا و  روحیه حساس و زخم خورده  افرادی که خانواده و عزیزان خودرا از دست داده اند بیشتر نمایان میشود.

 

 

سارا نعیمی

 

 

 

 

ونوشه عزیزی

Related post