چرا انتخابات سنا به اندازه رقابت ترامپ – بایدن اهمیت دارد؟

 چرا انتخابات سنا به اندازه رقابت ترامپ – بایدن اهمیت دارد؟

اکونومیست نوشت: مهمترین انتخاب پیش روی رای دهندگان آمریکایی در ماه نوامبر، انتخاب مجدد دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور است. دومین مورد مهم این است که آیا جمهوریخواهان موفق بر ادامه سیطره بر سنا می‌شوند تا قوانین مورد نظر خودشان را اجرا کنند یا خیر.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»، در ادامه این مطلب آمده است: اگر ترامپ یک دوره دیگر هم انتخاب شود، به طور قطع می‌توان گفت که جمهوری خواهان سنا را نیز در اختیار خواهند داشت، اما اگر این اتفاق نیافتد، موقعیت جمهوری خواهان تحت ریاست‌جمهوری بایدن می‌تواند به خطر بیافتد. اگر به سوابق میچ مک کانل، رهبر اکثریت جمهوری خواه در سنا رجوع کنیم خواهیم دید که وی می‌تواند بسیاری از دستورالعمل‌های قانونگذاری بایدن را در صورت به قدرت رسیدن وی مسدود کند.

در عمل، دموکراتها به دلیل نیاز به برگزاری مجمع نمایندگان، محدود می‌شوند به طوری که نامزد ایالت کانزاس تا سال ۲۰۱۸ یک جمهوریخواه بود. آخرین انتخابات میان دوره‌ای زمانی که دموکرات‌ها به خوبی عمل کردند، محافظه‌کاران موفق به کسب اکثریت آرا نگردیدند.

معمولا توجه ویژه‌ای به مبارزات انتخاباتی برای کسب اکثریت سنا نمی‌شود و یکی از دلایل آن هم ممکن است دشوار بودن تجزیه و تحلیل شرایط باشد. به عنوان مثال در سراسر کشور نظرسنجی‌ای در مورد سنا وجود ندارد آن هم در شرایطی که ۳۵ رقابت جداگانه در ایالت‌های مختلف و با نامزدهای مختلف در جریان است.

در حال حاضر ما یک مدل آماری برای تخمین احتمالات هر حزب حاضر در سنا و همچنین مجلس نمایندگان، که دموکرات‌ها در اختیار دارند، ساخته‌ایم. در حال حاضر شانس دموکرات‌ها برای پیروزی در انتخابات ۶۷ درصد است. این احتمال کمتر از ۸۶ درصد شانسی است که ما برای بایدن در انتخابات ریاست جمهوری قائل‌ایم.

مانند همه پیش بینی‌های کمی، مدل ما نیز بر اساس یکسری مفروضات است. امید داریم که روابط آماری که نتایج انتخابات قانونگذاری را در گذشته به بهترین وجه پیش بینی کرده، کم و بیش بدون تغییر باقی بماند. در حال حاضر شرایط به دلیل شیوع کووید-۱۹ پیچیده است و هیچ کس نمی‌داند کدام یک از طرفین از چنین تغییراتی سود خواهند برد.

از سال ۱۹۴۵ تاکنون تقریباً ۱۸۰۰۰ انتخابات کنگره برگزار و اطلاعات مختلفی در زمینه رفتار رای دهندگان به دست آمده است. مدل ما طیف گسترده‌ای از شاخص‌ها، از جمله نظرسنجی‌های ملی، ایالتی و منطقه‌ای کنگره را شامل می‌شود. تاریخ رای گیری در هر ایالت و منطقه، تجربه نامزدها، موقعیت ایدئولوژیک، مسئولیت، جمع آوری کمک مالی و پرونده‌های قضایی آنان بخشی از فاکتورهای تاثیرگذار در بررسی رفتار رای دهندگان و کاندیدا است.

در حال حاضر دموکرات‌ها با ۴۷ کرسی به سه کرسی دیگر نیاز دارند تا در صورت پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری کنترل سنا را بدست آورند. در این بین البته یک نماینده حزب دموکرات، داگ جونز از آلاباما، احتمالاً جایگاه خود را به دلیل پرونده مربوط به تجاوز جنسی به یک نوجوان از دست خواهد داد.

در آریزونا، مارتا مک سالی، که در یک رقابت نزدیک در سنا در سال ۲۰۱۸ شکست خورد، پس از کاندید شدن برای پر کردن یک صندلی خالی اکنون در انتظار ورود به سنا است. او اکنون با مارک کلی رقابت می‌کند. کلی ۴۵ میلیون دلار جمع کرده و حدود ۸ درصد در نظر سنجی‌ها پیشتاز است. آریزونا هنوز کمی به جمهوری خواهان متمایل است، اما نظرسنجی های پاییزی می‌تواند شرایط را به کلی تغییر دهد. در مجموع مدل ما ۹۰٪ شانس پیروزی برای کلی قائل است.

آخرین وضعیتی که این مدل از یک رقیب دموکرات طرفداری می‌کند، ماین است. سوزان کالینز، اکنون معتدل ترین جمهوری خواه سنا است هرچند که البته یک جمهوری خواه میانه رو همچنان جمهوری خواه است. در سال ۲۰۱۴ رأی دهندگان وی را با اختلاف ۳۷ امتیاز برگزیدند. دلیل بزرگی که اخیراً پیش بینی‌های انتخاباتی سنا را به سمت دموکرات‌ها متمایل کرده، انبوه نظرسنجی‌هایی است که حکایت از پیروزی رقیب دموکرات کالینز دارد.

درست مانند انتخابات ریاست جمهوری، نتایج انتخابات سنا در ایالت‌ها به هم مرتبط است. به عنوان مثال، در سناریوهایی که جمهوری خواهان از چالش دموکراتیک در مونتانا جلوگیری می‌کنند، احتمالاً کرسی‌های خود را در ماین و می سی سی پی نیز حفظ می‌کنند. با این حال، هر رقابت سنا یک مجموعه منحصر به فرد از نامزدها را شامل می‌شود که در یک مجموعه متمایز از موضوعات محلی شرکت می‌کنند. در نتیجه، دانستن نتیجه انتخابات سنا فقط در حد متوسط در پیش بینی نتیجه انتخابات دیگر مفید است. در سال ۲۰۱۸ نمایندگان حزب دموکرات در داکوتای شمالی، میسوری، ایندیانا و فلوریدا شکست خوردند، در حالی که کسانی که در مونتانا و ویرجینیای غربی بودند توانستند به پیروزی برسند. دو سال قبل از آن، در همان شبی که رأی دهندگان سفیدپوست روستایی در ایالت‌های شمالی مقام ریاست جمهوری را به ترامپ تحویل دادند، دموکرات‌ها در روستاهای متعلق به سفیدپوستان در نیوهمپشایر موفق شدند صندلی سنا را که در اختیار جمهوری خواهان بود، به دموکرات‌ها تحویل دهند.

دلیل اصلی این این استقلال نسبی رقابت‌های انتخاباتی سنا از روندهای ملی این است که مدل ما برای دموکرات ها محدودیت ایجاد می‌کند. در حالی که نقشه سنا در انتخابات میان دوره‌ای سال ۲۰۱۸ به نفع جمهوری خواهان بود، نبردهای امسال تقریباً به طور کامل در زمین آنها برگزار می‌شود. در مجموع هر یک از این رقابت‌ها نباید باعث سردرگمی شود.

ونوشه عزیزی

Related post