مرادی در تالار مشاهیر تاریخ با ۱۶ کیلو افزایش رکورد در یک شب!

 مرادی در تالار مشاهیر تاریخ با ۱۶ کیلو افزایش رکورد در یک شب!

مرادی وزنه بردار بی بدیل ایرانی امشب در ترکمنستان موفق شد هر سه رکورد یکضرب، دوضرب و مجموع جهان در دسته ۹۶کیلوگرم را در مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۱۸ دنیا را بشکند و تیم ایران را در هفتمین روز مسابقات صاحب سه نشان طلا در جدول مدال ها کند. سهراب که چندین سال است با نظم و تمرین مستمر، همه طلاهای المپیک و جهانی و آسیایی را درو کرده، امشب هم تیم کم ستاره ایران را نجات داد و به تالار مشاهیر تاریخ جهان پیوست. فردا بیرانوند و علی هاشمی روی تخته می روند.

 

تک ستاره باقی مانده آسمان وزنه برداری ایران، بار دیگر در مسابقات قهرمانی جهان درخشید و با رکوردشکنی های پیاپی، سه مدال ارزنده طلا را در رقابت تنگاتنگ با تائو چینی، به ویترین افتخارات خودش و وزنه برداری افول کرده ایران افزود.

به گزارش «تابناک ورزشی»؛ در حالی که تیم ایران تا هفتمین روز مسابقات دست خالی مانده بود، سهراب مرادی از ساعتی پیش در ترکمنستان به روی تخته مسابقات قهرمانی جهان رفت و با قدرت‌نمایی مثال‌زدنی و آمادگی همیشگی اش در پایان حرکت یک ضرب دسته ۹۶ کیلوگرم وزنه برداری قهرمانی جهان، بار دیگر نشان طلا را کسب کرد و همزمان رکورد حرکت یک ضرب جهان را هم شکست.

مرادی در اولین حرکت دوضرب، ۲۲۳ کیلوگرم را برای احتیاط مهار کرد و همینجا توانست رکورد مجموع جهان (۴۰۱ کیلوگرم) را ۸ کیلوگرم ارتقا دهد! مرادی کار را تمام نکرد و وقتی دید رقیب چینی رو به وزنه های نجومی برده است، در دومین حرکت دوضرب، وزنه سنگین و تاریخی۲۳۰ کیلوگرم را هم بالای سر برد و رکورد دوضرب جهان را ۵ کیلوگرم شکست و رکورد مجموع را نیز ۱۵کیلوگرم افزایش داد! در این میان تائوی چینی هر چه کرد، نتوانست به گرد پای سهراب برسد و به نقره بسنده کرد.

سهراب هر 3 طلای جهان را با شکستن سه رکورد یکضرب، دوضرب و مجموع دنیا به سینه زد/ مرادی درتالار مشاهیر تاریخ با 16کیلو افزایش رکورد در یک شب!

سهراب مرادی با قهرمانی امشب، برای سومین بار فاتح رقابت های جهانی وزنه برداری شد و در کنار حسین رضازاده و بهداد سلیمی، پشت سر محمد نصیری افسانه ای و مرحوم نامجو، به عنوان پرافتخارترین پولادمردان تاریخ وزنه برداری ایران ایستاد. ایران در ادامه مسابقات، چهار شرکت کننده دیگر هم دارد که می توانند تیم ایران را در رده بندی کلی از مقام دومی بالاتر ببرند اما بعید است تیم ایران به چینی ها با ۱۰طلا برسد.

فردا علی هاشمی و بیرانوند به روی تخته خواهند رفت که شانس بالایی برای کسب مدال و افزایش دستاورد ایران از قهرمانی جهان در عشق آباد دارند.

در هفتمین روز از مسابقات وزنه برداری قهرمانی جهان۲۰۱۸، رقابت دسته ۹۶ کیلوگرم عصر امروز برگزار شد که در پایان حرکت یکضرب، سهراب مرادی با رکورد ۱۸۶ کیلوگرم توانست تیم ایران را صاحب مدال طلا و این طلا را در حرکت دو ضرب نیز تکرار کند. وی با بلند کردن این وزنه، موفق شد رکورد یکضرب جهان را یک کیلوگرم ارتقا دهد. مرادی سی ساله، به اوج پختگی و آمادگی رسیده، از لحاظ سنی بعدی از مرحوم نامجوی ۳۸ساله و محمد نصیری ۳۲ ساله، سومین وزنه بردار پابه سن گذاشته ایران است که در دهه چهارم زندگی موفق به کسب نشان طلای مسابقات جهانی وزنه برداری می شود.

امیر حقوقی دیگر نماینده ایران در همین وزن مسابقات بود که با رکورد ۱۶۷ کیلوگرم در یکضرب چهاردهم شد. در اولین حرکت دو ضرب، ۲۰۱ کیلوگرم را هم بالای سر برد و در حرکت بعدی ۲۰۷ کیلوگرم را هم مهار کرد اما در آخرین حرکت، وزنه ۲۱۳ کیلوگرم را انداخت. نتیجه ای که برای او قابل قبول بود.

اتفاقات حرکت یک ضرب دسته ۹۶ کیلوگرم

امیر حقوقی در اولین حرکت یک ضرب ۱۶۱ کیلوگرم را به راحتی بالای سر برد. حقوقی برای حرکت دوم پشت وزنه ۱۶۷ کیلوگرم قرار گرفت که این وزنه را هم بالای سر برد. برخواه سرمربی تیم ملی برای آخرین حرکت حقوقی ۱۷۱کیلوگرم را درخواست نماینده ایران موفق به بالای سربردن این وزنه نشد و با همان ۱۶۷ کیلوگرم به کار خود پایان داد.

سهراب مرادی در اولین حرکت پشت وزنه ۱۸۱ کیلوگرم قرار گرفت که به راحتی وزنه را بالای سر برد. مرادی در دومین حرکت یک ضرب، وزنه ۱۸۶ کیلوگرم را مهار نکرد که باعث نگرانی مربیان تیم ملی و هوادارانش در سالن و پای تلویزیون ها شد اما در آخرین حرکت یک ضرب، ۱۸۶ کیلوگرم را سرانجام بالای سر برد و رکورد یکضرب جهان را یک کیلوگرم ارتقا داد.

تیان تائو مهمترین رقیب مرادی در اولین حرکت یک ضرب ۱۷۵ کیلوگرم ثبت کرد. او در دومین حرکت، ۱۸۱ کیلوگرم را انداخت. او در آخرین حرکت یک ضرب توانست ۱۸۱ کیلوگرم را ثبت کند و مدال نقره گرفت. مدال برنز به وزنه بردار بلاروس با رکورد ۱۸۰ کیلوگرم رسید.

سیخانتسو از بلاروس ابتدا با مهار وزنه ۱۷۳ کیلوگرم توانست رکورد یک ضرب جوانان جهان (۱۷۲ کیلوگرم ) را یک کیلوگرم ارتقا دهد. سپس جاناتان ریواز از کلمبیا رکورد ۱۷۶ کیلوگرم را ثبت کرد و رکورد را ۳ کیلوگرم افزایش داد. وزنه بردار بلاروس دوباره توانست با مهار وزنه ۱۸۰ کیلوگرم رکورد یک ضرب جوانان جهان را از آن خود کند.

Image result for ‫سهراب مرادی ترکمنستان‬‎

اتفاقات حرکت دوضرب دسته ۹۶ کیلوگرم

حقوقی در اولین حرکت، ۲۰۱ کیلوگرم را بالای سر برد. ملی پوش ایران در دومین حرکت دوضرب، ۲۰۷ کیلوگرم را هم مهار کرد اما در آخرین حرکت، وزنه ۲۱۳ کیلوگرم را انداخت. به این ترتیب حقوقی با رکورد مجموع ۳۷۴ کیلوگرم به کار خود پایان داد.

مرادی در اولین حرکت دوضرب، ۲۲۳ کیلوگرم را مهار کرد و توانست رکورد مجموع جهان (۴۰۱ کیلوگرم) را ۸ کیلوگرم ارتقا دهد. مرادی در دومین حرکت دوضرب، ۲۳۰ کیلوگرم را هم بالای سر برد و رکورد دوضرب جهان را ۵ کیلوگرم شکست و رکورد مجموع را ۱۵ کیلوگرم افزایش داد. نماینده ایران که مدال طلای دوضرب و مجموعش مسجل شده بود، در آخرین حرکت دوضرب، پشت وزنه افسانه ای ۲۳۷کیلوگرم قرار گرفت؛ اما آن را در حرکت قیچی انداخت تا برای آینده روی این وزنه عجیب و غریب کار کند.

تیان تائو چینی پس از ثبت رکورد ۲۱۵ کیلوگرم، در حرکت دوم خود رکورد ۲۲۶ کیلوگرم را ثبت کرد تا خطری برای طلای دوضرب و مجموع سهراب شود. او در آخرین حرکت دوضرب ۲۳۶ کیلوگرم را از پشت سر انداخت و نقره دوضرب و مجموع جهان را با رکورد ۴۰۷ کیلوگرم گرفت.

این وزنه بردار در بازی های آسیایی ۲۰۱۴، با مهار وزنه معروف ۲۱۸ کیلوگرم، مدال طلا را از کیانوش رستمی گرفت و در المپیک ریو هم پس از رستمی نایب قهرمان شد؛ اما در ترکمنستان نشان داد که در همین چند ماه پیشرفت چشمگیری داشته است. وزنه بردار رومانی هم با رکورد ۳۹۱ کیلوگرم نفر سوم جهان شد.

رده بندی نهایی دسته ۹۶ کیلوگرم

۱ ـ سهراب مرادی از ایران با رکورد ۱۸۶ یک‌ضرب، ۲۳۰ دوضرب و مجموع ۴۱۶ کیلوگرم (۳ مدال طلا)

۲ ـ تیان تائو از چین با رکورد ۱۸۱ یک‌ضرب، ۲۲۶ دوضرب و مجموع ۴۰۷ کیلوگرم (۳مدال نقره)

۳ ـ نیکولا اونیکا از رومانی با رکورد ۱۷۵ یک‌ضرب، ۲۱۶ دوضرب و مجموع ۳۹۱ کیلوگرم (برنز مجموع)

۴ ـ تسیخانتسو از بلاروس با رکورد ۱۸۰ یک‌ضرب، ۲۱۰ دوضرب و مجموع ۳۹۰ کیلوگرم (برنز یک ضرب)

۵ ـ فارس الباخ از قطر با رکورد ۱۷۱ یک‌ضرب، ۲۱۷ دوضرب و مجموع ۳۸۸ کیلوگرم (برنز دوضرب)

Related post

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.